Dlaczego warto się zamienić?

Życie jest pełne zmian, dorastamy, dojrzewamy, zaczynamy studia, kończymy je, dostajemy pierwszą pracę, zmieniamy ją, staramy się podążać krok za krokiem, stawiając sobie coraz to nowe cele. Wraz z życiowymi zmianami często podejmujemy decyzję o zmianie miejsca zamieszkania.

Czasem ważna jest dla nas zmiana lokalizacji na dogodniejszą, czasem zmieniają nam się warunki ekonomiczne, często jest też tak, że decydujemy się na założenie rodziny i potrzebujemy więcej przestrzeni a czasem chcemy coś po prostu zmienić w swoim życiu.

Takim decyzjom zawsze towarzyszą pytania: Co zrobić ?

Czy zdołamy sprzedać mieszkanie lub dom w którym aktualnie żyjemy za odpowiednią wartość, tak aby wystarczyło nam na upatrzoną nieruchomość. Powstaje też obawa jakie znajdziemy oferty na rynku nieruchomości w chwili, kiedy będziemy gotowi na zakup.

Nie możemy też zapomnieć, że po sprzedaży obecnej a przed zakupem nowej nieruchomości będziemy musieli wynająć na chwilę tymczasowe lokum lub zamieszkać na jakiś czas u znajomych, rodziców czy teściów.

Zamiana nieruchomości sprawia, że nie musisz się tym martwić.

Niezwykle ważna kwestią o której warto wspomnieć jest oszczędność podatkowa. Jedna z nich dotyczy podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości nieruchomości. Gdyby zdecydować się na sprzedaż i kupno mieszkań – wówczas należałoby zapłacić podatek podwójnie – raz zapłaciłby kupujący naszą nieruchomość a raz my jako kupujący kolejną nieruchomość, w opisanym przypadku zamiany podatek PCC naliczany jest od różnicy wartości obu nieruchomości.

W sytuacji gdy ceny mieszkań będą różne wówczas podatek od różnicy tych wartości zapłacą obie strony transakcji po połowie. Natomiast w przypadku tej samej ceny, obie strony transakcji nie zapłacą w ogóle podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto zamiana nieruchomości pozwala nam w czasie jednego spotkania u Notariusza przenieść własność jednej nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności drugiej nieruchomości. Notariusz za dokonanie czynności notarialnych pobierze tylko jedną opłatę, tzw. taksę notarialną od nieruchomości o większej wartości. W przypadku sprzedaży należałoby uiścić tę opłatę dwukrotnie.

Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie kosztów jakie ponoszą kupujący mieszkania o wartościach 350 000 zł oraz 500 000 zł.

 1. Mieszkanie o wartości 350 000 zł (opłaty kupującego)

 2. Notariusz - ok. 3 000 zł

 3. Podatek PCC 2% - 7 000 zł

 4. Łącznie do zapłaty - ok. 10 000 zł

 1. Mieszkanie o wartości 500 000 zł (opłaty kupującego)

 2. Notariusz - ok. 4 000 zł

 3. Podatek PCC 2% - 10 000 zł

 4. Łącznie do zapłaty - ok. 14 000 zł

Suma opłat za dwie transakcje: ok. 24 000 zł

Gdy strony nabędą mieszkania w procesie zamiany, opłaty wyniosą:

 1. Mieszkania o wartości 350 000 zł / 500 000 zł

 2. Notariusz - ok. 4 000 zł (opłata od wartości droższej nieruchomości) – opłatę dzielą między siebie obie strony transakcji, tj. po ok. 2 000 zł

 3. Podatek PCC 2% - 2 % od różnicy wartości, tj. 2% od 150 000 zł  = 3 000 zł – opłatę dzielą między siebie obie strony transakcji, tj. po 1 500 zł

Obie strony transakcji zapłacą: ok. 7 000 zł – każda ze stron po ok. 3 500 zł

Dlaczego zatem warto się zamienić?

Podsumowując zamiana jest korzystnym rozwiązaniem dla każdego posiadacza nieruchomości,  przede wszystkim dlatego, że jest wygodna, atrakcyjna i opłacalna.

Zamiana dzięki portalowi Miasto-Wieś daje możliwość abyś podjął decyzję o zmianie lokum w taki sposób, w jaki Ci najwygodniej.

Bo przecież najwygodniej się zamienić.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś gdzie chciałbyś zamieszkać, zamieść ogłoszenie na naszym Portalu i pozwól aby to nowy dom znalazł Ciebie…