Na co zwrócić uwagę przy zamianie, czyli: zrób to sam!

Znaleźliście wymarzoną nieruchomość do zamiany? To wspaniale. Teraz czeka na Was kilka formalności o które należy zadbać.

Jeżeli znaleźliście już partnera do zamiany nieruchomości a wszelkie sprawy związane z finansami macie już ustalone, pora na to aby sprawdzić wymarzoną nieruchomość pod kątem formalno-prawnym.

Nie jesteś prawnikiem z wykształcenia ? Nie szkodzi, poniżej opiszemy kilka istotnych kwestii na które powinieneś zwrócić uwagę.

Księga wieczysta

Większość nieruchomości posiada tak zwaną księgę wieczystą. Co to takiego ? To publiczny rejestr, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Pozwala na ustalenie kto jest właścicielem nieruchomości na daną chwilę oraz czy na danej nieruchomości ciążą jakieś zobowiązania, innymi słowy czy właściciel ma zaciągnięty kredyt lub czy ma jakieś niespłacone należności.

Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny. Na publicznej stronie internetowej pod adresem: www.ekw.ms.gov.pl możesz za darmo sprawdzić aktualny stan prawny nieruchomości. Wystarczy, że wejdziesz w link „przeglądanie księgi wieczystej” wpiszesz numer księgi i już masz dostęp do najważniejszych informacji.

Upewnij się, że wszystko gra.

Kredyt hipoteczny

Okazało się że w dziale IV księgi wieczystej widnieje hipoteka na rzecz banku?

To nic takiego, większa część ludzi kupuje nieruchomości na kredyt. Kwota wpisana przez bank jest ogromna ? To niezbyt istotne, ponieważ banki tak z reguły robią, zabezpieczają się na wyrost gdyby ktoś kiedyś przestał spłacać kredyt. To oczywiste. O tym ile naprawdę właściciel nieruchomości musi jeszcze spłacić tego kredytu powie nam aktualne zaświadczenie z banku od właściciela nieruchomości o aktualnym saldzie do spłaty na dzień wydania zaświadczenia. Na podstawie tego dokumentu będziesz wiedział ile kredytu pozostało do spłaty właścicielowi gdyby zdecydował się już dziś na zmianę miejsca zamieszkania.

Notariusz

Notariusz jest prawnikiem, który z uwagi na nadane mu kompetencje przez Ministerstwo Sprawiedliwości może dokonywać czynności notarialnych – czyli między innymi zajmie się Twoją umową zamiany nieruchomości.

Za swoją pracę pobiera tak zwaną taksę notarialną oraz inne ustawowe opłaty – opłatę sądową za wpis do księgi wieczystej, opłaty za wypisy aktu notarialnego, jest także płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych czyli potocznie znanego nam PCC.

Oprócz przygotowania Twojej umowy zamiany zadba o sprawdzenie księgi wieczystej oraz odpowie na nurtujące pytania z dziedziny prawa.
Notariusz to też człowiek – znajdź go w google, zadzwoń i umów się na spotkanie.

Meldunek

Notariusz już umówiony ? Rewelacja. Poproś swojego partnera do zamiany o aktualne zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu do którego się przenosisz. Gdzie załatwić ten dokument ? W Urzędzie Miasta lub Gminy właściwej dla danej nieruchomości.

Opłaty czynszowe

Żeby formalności stało się zadość miej pewność, że czynsze za mieszkanie zostały opłacone. O tych informacjach zaświadczy Spółdzielnia lub Wspólnota Mieszkaniowa.

Przeprowadzka!

Nie zapomnij zabrać wszystkich rzeczy. I pamiętaj o słoikach z piwnicy. 🙂